برند سازنده محصول را انتخاب کنید
نوع ماسک مورد نظر را انتخاب نمایید

نمایش 1 - 48 کالا از 74

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی

ماسک تنفسی یا همان صورت پوش جز تجهیزات حفاظت فردی می باشد که از لحاظ کاربرد و ویژگی ها دارای انواع مختلفی می باشد. ماسک های تنفسی دارای انواع بسیار متنوع و زیادی می باشد. ماسک ها نه تنها در مسائل روزانه نظیر آلودگی هوا ، مقابله با ویروس ها کاربرد بسیار زیادی دارند بلکه مشاغل بسیار زیادی که در برابر آلودگی بسیار خطرناک هستند مانند: دود شدید، گرد و خاک، مواد شیمیایی، بخار‌ های سمی، آلاینده‌ ها و همچنین در شرایطی که اکسیژن کافی برای تنفس در محیط موجود نیست و افراد باید از دستگاه‌ های تنفسی استفاده کنند کاربرد بسیار زیادی را دارا می باشند .

به عنوان مثال یک آتش‌ نشان در محیطی پر از آتش و دود شدید قرار می‌ گیرد و نمی‌ تواند بدون استفاده از ماسک و دستگاه تنفسی کار خود را انجام دهد و زمانی که تجهیزات او کامل نباشد خطرات بسیار زیادی او را تهدید می‌ کند. افرادی که در محیط‌ های آلوده مشغول به کار‌ می‌‌شوند باید از تجهیزات تنفسی مناسب و مطمئن استفاده کنند و خود را از خطرات احتمالی دور نگه‌ دارند.

انواع ماسک های تنفسی :

ماسک ها به طور کلی به چند دسته تقسیم می شوند :

  • ماسک‌ های نیم صورت
  • ماسک‌ های تمام صورت
  • ماسک های تنفسی یکبار مصرف
  • ماسک های سوپاپ دار با قابلیت چند با مصرف
  • کارتریج
  • فیلتر

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که معمولا اکثر ماسک های نیم صورت و تمام صورت دارای یک یا چند فیلتر می باشند که می توانند در شرایط مختلف از قسمت بینی و دهان شما محافظت کرده و از ورود آلودگی ها جلوگیری کند. همچنین در مدل هایی که به صورت تمام صورت می باشد از چشم های شما نیز محافظت می کند .

انواع و دسته بندی های غبارهای تنفسی :

غبار ها دارای مدل های مختلفی می باشد که دانستن آن بسیار اهمیت دارد زیرا باعث می شود بدانید کدام ماسک تنفسی برای این گرد و غبار مناسب می باشد. انواع گرد و غبار عبارتند از :

غبارهای قابل استنشاق :

این دسته از غبارها که به غبارهای قابل استنشاق نامگذاری شده اند به اندازه‌ای بزرگ هستند که در شرایط نور طبیعی می‌توانید به وضوح آن‌ها را با چشم غیر مصلح ببینید.

غبارهای تنفسی :

غبارهای تنفسی که شما باید بیشترین نگرانی را در مورد آن داشته باشید؛ بیشتر مردم نمی‌توانند این غبارها را ببینند و در واقع با چشم معمولی و غیر مسلح قابل شناسایی و دیدن نیست. لذا چون دیده نمی شود به همان اندازه نیز خطر آن‌ها را نادیده می‌گیرند.

سیلیس :

  • ماده و عنصر سیلیس در صنایع مختلف کاربردهای متفاوتی دارد. اگر در صنایع شیشه، ریخته‌گری، ساختمان، سرامیک و صنایع شیمیایی مشغول به کار باشید، با کاربردهای وسیع این ترکیب آشنایی دارید.
  • همانطور که می‌دانید، سیلیس ترکیب اصلی خاک، شن، گرانیت، و بسیاری دیگر از مواد معدنی است.
  • کوارتز یکی از رایج‌ترین شکل‌های سیلیس به شمار می‌رود. علاوه بر این، کریستوبالیت و تریدیمایت هم شکل‌های دیگر سیلیس محسوب می‌شوند.
  • ذرات سیلیس معلق در هوا با توجه به ماهیت و قابل روئیت نبودن به راحتی وارد دستگاه تنفسی شما می‌شود و حالا دردسر واقعی شروع شده است.

 استانداردهای مورد تایید تولید ماسک تنفسی

دو استاندارد بین المللی مورد تایید در تولید ماسک‌های تنفسی، استاندارد امریکایی NIOSH و استاندارد اروپایی EN149 است. در جدول ۱ دو ویژگی مهم ماسک‌های تنفسی یعنی فیلتراسیون یا به دام‌اندازی ذرات و افت فشار (تنفس ‌پذیری) مطابق با استانداردهای بین‌المللی آورده شده است.

 

جدول ۱- راندمان و استانداردهای مورد تایید ماسک‌های سریN و FFP.
AM6

N مخفف NIOSH است و شماره آن میزان سطح محافظت را نشان می‌دهد.
FFP مخفف “Filtering Face Piece” است و شماره آن میزان سطح محافظت را نشان می‌دهد.
با توجه به استاندارد های آمریکایی و اروپایی FFP2 معادل N95 و FFP3 معادل N99 می‌باشد و تنها نوع استاندارد آن‌ها متفاوت است. در نتیجه استفاده از هر یک از این ماسک‌ها در دوره اپیدمی و پاندمی بیماری‌های واگیردار مناسب می‌باشد. البته در صورت دسترسی به نوع N99 یا FFP3 استفاده از آن‌ها فیلتراسیون و محافظت بهتری دارند ولی معمولا با افت تنفس پذیری همراه هستند.

نکات مهم در مورد استفاده از ماسک تنفسی :

حالا که با ماسک تنفسی و طرز استفاده از آن آشنا شدید. خوب است نکاتی را هم به عنوان نکات پایانی در این مورد بدانید. زمانی که از ماسک در برابر ویروس و یا هر عامل بیماری‌زا دیگری استفاده می‌کنید، اگر نکات بهداشتی را رعایت نکنید همان ماسک‌ها می‌توانند عاملی برای بیمار شدنتان شوند. برای مثال درست است که ماسک تنفسی جراحی و ماسک‌های فیلتر دار یکبار مصرف هستند، اما زمان مصرف هرکدام متفاوت است.

بهتر است بدانید که ماسک جراحی را تنها برای ۲ ساعت می‌توانید استفاده کنید. پس از ۲ ساعت به دلیل جنس آن و مرطوب شدن محیط تنفسی‌تان خود ماسک می‌تواند عامل ایجاد بیماری شود. همچنین ماسک‌های فیلتر دار مانند N95 را می‌توانید تا ۸ ساعت به‌طور مداوم مصرف کنید. هرگز از این ماسک‌ها استفاده مجدد نکنید.

دقت کنید که دست‌های آلوده و یا خیس خود را نباید به ماسکتان بمالید، چراکه باعث آلودگی بیشتر می‌شود. در صورت شیوع بیماری‌های واگیردار اگر مجبور هستید در محیط‌های شلوغ قرار بگیرید، استفاده از این ماسک‌ها ضروری است، در غیر این صورت تنها برای قدم زدن در محیط خلوت یا رفتن در بالکن خانه نیازی به استفاده از ماسک ندارد.

خرید ماسک تنفسی :

توجه کنید ماسک های تنفسی دارای مدل های مختلفی می باشد اما باید در نظر داشته باشید برای چه مکانی می خواهید از این ماسک استفاده کنید زیرا نوع ماسک و حتی مدل ماسک بسیار مهم می باشد و باید به آن ها توجه بسیاری شود تا در حین استفاده مشکلی برای سیستم تنفسی افراد به وجود نیایید و بتوانند به خوبی از آن استفاده کنند. پس به همین دلیل قبل از خرید ماسک تنفسی تمامی این موارد را در نظر داشته باشید .

قیمت ماسک تنفسی :

در نظر داشته باشید شما می توانید با مراجعه به سایت ایمن ابزار سپه می توانید از تمامی مدل ها دید کرده و از قیمت ماسک تنفسی های موجود مطلع شوید. توجه کنید در صورتی که خرید خود را از سایت ایمن سپه انجام دهید در کوتاه ترین زمان ممکن محصول به دست شما می رسد و شما به راحتی می توانید از محصول خود استفاده کنید .

SS:1604

مقایسه ( 0 مورد )
0
شما این محصولات را انتخاب کرده اید  0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.